Czosnek niedźwiedzi
Czosnek niedźwiedzi jest byliną rozpowszechnioną w południowych i zachodnich obwodach europejskiej części ZSRR oraz na Kaukazie, wytrzymałą na chłody i wo- dolubną. Występuje też w Polsce. Kwiaty białe, zebrane w półkulisty baldach. Okwiat z 6 działek, pręcików 6, słupek 1, górny. Kwitnie w maju, czerwcu i pierwszej połowie lipca. Liście 2, jajo- watolancetowate, szerokości 3—5 cm, powoli lub szybciej zwężające się w ogonek. Głąbik trójgraniasty, u podstawy okryty pochwami liści, wysokości 15—60 cm.
Czosnek niedźwiedzi zawiera olejek eteryczny, zwany ursaliną, który stosuje się jako środek regulujący działalność żołądka, w celu leczenia ropiejących ran, wrzodów i odleżyn. Z tego gatunku czosnku produkuje się preparat Urzall, używany do leczenia zapaleń pochwy spowodowanych przez rzęsistka i działający skuteczniej niż Osarsol, Sulema i in. Istnieją dane, że czosnek ten można stosować wówczas, gdy nie działają lub są przeciwwskazane penicylina i gramicydyna. Cebule zawierają od 2,7 mg% (w uprawie) do 7,7 mg% (u roślin dziko rosnących) kwasu askorbinowego. Młode łodygi zawierają 1,4 mg% tego kwasu. W lecznictwie ludowym zaleca się czosnek niedźwiedzi jako środek przeciwszkorbutowy, pobudzający apetyt i przeciwgorączkowy. Fitoncydy czosnku niedźwiedziego (w postaci miazgi z cebul) hamują rozwój grzyba — mączniaka winorośli, a nie uszkadzają liści; mogą być wykorzystane do zwalczania zarazy ziemniaka. Kowy i przeciw zaziębieniom oraz wzmagający perystaltykę jelit. Surowy czosnek przyjmuje się przy stwardnieniu tętnic i robaczycy. Alkoholową nalewką leczy się kaszel, a zewnętrznie stosuje się w bólach gośćcowych. Sok wkrapla się do ucha w przypadku ropnego zapalenia. Sok działa skutecznie w przypadku piroplazmozy bydła, zabija bakterie ropotwórcze, a w razie zranienia tamuje krwawienie. Na Kaukazie Północnym stanowi produkt żywnościowy i ludowy środek stosowany w ostrych zakaźnych chorobach jelit.
Fitoncydy te hamują kiełkowanie przechowywanych bulw ziemniaka, zapewniają zdrowotność wierzchołków wzrostu i młodych pędów, sprzyjając znacznemu zwiększeniu się plonu bulw.
Najnowsze komentarze