Pyszna, zdrowa i domowa nalewka żurawinowa
Żurawina znana jest jako polska cytryna. Nie powinno to dziwić, gdyż to właśnie żurawina zawiera dużo witaminy C, znacznie więcej niż cytryna, a również ma kwaskowy smak. Ten coraz popularniejszy owoc, jest coraz częściej wykorzystywany do różnych przetworów : konfitur, soków, czy alkoholi.
Zaś w kwestii alkoholu wiadome jest, że najzdrowsze są nalewki, gdyż to one wyciągają najwięcej składników odżywczych z owoców. Jak wykonać taką nalewkę żurawinową, na co pomoże i jak ją stosować, by zauważyć u siebie najlepsze efekty?
Nalewka żurawinowa przepis
Do przygotowania prozdrowotnej nalewki żurawinowej potrzeba 100 gram świeżych owoców żurawiny po umyciu i wysuszeniu, pół litra czystej wódki, 100 ml wody, 100 gram cukru, 2-3 goździki.
Przygotowanie wygląda następująco :
– owoce wsypujemy do słoja i zalewamy wódką; zamykamy szczelnie i odstawiamy na 2-3 tygodnie,
– po tym czasie wyciskamy owoce,
– w garnku podgrzewamy 100 ml wody i rozpuszczamy w niej 100 gram cukru,
– dodajemy przestudzony syrop cukrowy do nalewki, mieszamy,
– filtrujemy przez gęstą gazę lub specjalną bibułę filtracyjną,
– studzimy całość nalewki do butelek z ciemnego szkła z dobrym zamknięciem lub do zwykłych butelek, ale wtedy należy postawić je w bardzo dobrze zacienionym miejscu.
Odstawiamy butelki. Nalewka może być stosowania prawie od razu, ale będzie miała lepsze właściwości kiedy trochę odstoi. Im starsza nalewka tym lepsza zarówno w smaku jak i pod kątem właściwości.
Stosowanie i działanie nalewki żurawinowej
Najlepiej taką nalewkę pić raz do dwóch razy dziennie po około 10 ml. Działa wtedy jako naturalny środek do wzmocnienia odporności i zapobiegający infekcjom układu moczowego. Nalewka żurawinowa można również pomóc przy problemach z trawieniem – doskonale pobudza trawienie, wspomaga leczenie stanów zapalnych nerek, choroby wrzodowej żołądka, a także dolegliwościach jamy ustnej i gardła oraz zapobiega osadzaniu się bakterii na ściankach jelit. Poza tym dostarcza wiele mikroelementów i witamin. Niektórzy zalecają ją w przypadku anemii, nadciśnienia lub miażdżycy.
Najnowsze komentarze