Ser kozi i owczy – 2 nowe produkty, które warto włączyć do swojej diety
Polski konsument jest przyzwyczajony do mleka krowiego i wytwarzanych z niego produktów, w tym serów. Coraz częściej jednak tradycyjne sery zastępuje się tymi mniej popularnymi, ale równie wartościowymi, jak sery kozie i owcze.
- Sery kozie alternatywą dla serów z mleka krowiego
- Ser owczy nie tylko dla smakoszy
- Pełnowartościowe sery kozie i owcze
Sery z mleka koziego i owczego to prawdziwy rarytas. Mają charakterystyczny smak i zapach, dzięki którym stanowią nie tylko idealną przekąskę, ale również dodatek do wielu dań na ciepło i zimno.
Sery kozie alternatywą dla serów z mleka krowiego
Polska kuchnia opiera się głównie na serach z mleka krowiego, nie licząc Podhala, gdzie przez kilka miesięcy w roku wykorzystywane są sery owcze, głównie oscypek i bundz. Sery kozie wciąż stanowią niszowy rodzaj sera, który jednak coraz szybciej podbija kubki smakowe Polaków. To plus, ponieważ włączenie do diety koziego sera niesie za sobą wiele korzyści. Ten produkt łatwiej się trawi niż ser krowi, ponieważ zawarte w nim kwasy tłuszczowe mają strukturę znacznie mniejszych cząsteczek o krótszych łańcuchach niż tłuszcze w serach krowich. Ich spożywanie wspomaga odchudzanie, wzmacnia kości, przeciwdziała anemii i chroni serce. Przede wszystkim jednak, sery kozie bardzo dobrze smakują – ich ostry i cierpki smak co prawda odstrasza niektórych konsumentów, jednak prawdziwi koneserzy doceniają go za wyrazistość. Chcąc spróbować jak smakuje prawdziwy ser z mleka koziego, nie trzeba nawet udawać się na zakupy – sery kozie z dostawą do domu oferuje sklep online.
Ser owczy nie tylko dla smakoszy
Ser owczy jest znany w Polsce nieco bardziej niż ser kozi, głównie ze względu na regionalne, podhalańskie wyroby. Każdy zna smak prawdziwego, owczego oscypka, który wytwarzany jest w okresie od maja do września każdego roku. Właśnie wtedy mleka owczego jest najwięcej i może być ono przetwarzane na pyszne, wartościowe sery.
Sery owcze nie ograniczają się jedynie do oscypków i bundzu. Rodzajów tego sera jest znacznie więcej, a wiele z nich pochodzi z Francji, Włoch, Grecji i Hiszpanii. Spożywanie tych przysmaków wzmacnia kości i zęby, wspiera proces odchudzania oraz obniżania cholesterolu we krwi. Ser owczy łatwo się trawi, a dla niektórych alergików może być doskonałą alternatywą dla sera z mleka krowiego. Co prawda, ser owczy zawiera znacznie więcej laktozy niż ser krowi, jednak jest ona częściowo rozkładana w procesie produkcji, dlatego sery te mogą być spożywane nawet przez osoby z nietolerancją laktozy.
Pełnowartościowe sery kozie i owcze
Zarówno ser kozi, jak i ser owczy, są atrakcyjną alternatywą dla serów z mleka krowiego. Ludzki organizm mniej męczy się podczas ich trawienia, a ich spożycie dostarcza dużej dawki witamin i składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Ze względu na dużą zawartość białka zwierzęcego, sery owcze i kozie stanowią dobry zamiennik mięsa dla osób, które praktykują dietę wegetariańską. Pełnowartościowe sery z mleka koziego i owczego są więc atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych serów krowich.
Ze względu na specyficzny smak i zapach, sery kozie i owcze nadal stanowią raczej dodatek do diety, w której wciąż królują sery krowie, o łagodniejszym smaku i przystępniejszej cenie. Duża rolę odgrywa ostatni wymieniony czynnik, jednak ser kozi i owczy w sklepie online dostępny jest w atrakcyjnej cenie, odpowiedniej dla każdej kieszeni. Można je więc zamówić z dostawą do domu i bez przeszkód cieszyć się z ich smaku.
Najnowsze komentarze