Pages Menu
 

Categories Menu
Wspomaganie odchudzania: tabletki wspomagające odchudzanie
Największym wrogiem odchudzania jesteśmy my sami. Brak silnej woli, uleganie własnym słabościom, brak systematyczności- to główne przeszkody w drodze do osiągnięcia
Spersonalizowana dieta online
Osoby, które szukają sprawdzonych i skutecznych planów dietetycznych, mają obecnie bardzo wiele możliwości. Niezależnie od wyboru, powinniśmy pamiętać o tym, że każda dieta musi być przede
Jak pokonać zachcianki żywieniowe
Jeśli chcesz schudnąć lub chcesz uzyskać sprawne ciało, musisz kontrolować swoje zachcianki. Jeśli więc i Ty borykasz się z tym problemem, to te proste wskazówki pomogą Ci w walce z zachciankami.
Nie
Jak poprawnie obliczyć BMI
Dla użytkowników siłowni i fitness clubów bardzo ważne jest kontrolowanie swoich postępów. Systematyczne pomiary i obserwacje dają pogląd, czy treningi przynoszą zadowalające efekty.
Punktem
Szampony bez SLS. Naturalny szampon do włosów nawilżający bez SLS
Sodium Lauryl Sulfate jest to środek myjący, który należy do grupy silnych detergentów. Do tej pory znaleźć go można było w większości produktów do mycia,
Pełne zdrowia produkty znajdziemy w każdym sklepie
Bez wątpienia wszystkie warzywa jakie tylko znamy mają doskonały wpływ na nasz organizm. Dostarczają nam ogromnych ilości witamin i niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania
Zupy krem z buraków.
Zupy krem to świetny pomysł na pyszne, sycące danie. Jedną z takich propozycji może być krem buraczkowy.
Przepisy na zupy krem z buraczków.
1. KREMOWA ZUPA Z BURACZKÓW.

Składniki:

- 2 duże

Posted by on wrz 1, 2017 in Zioła lecznicze |

Babka

W ZSRR wprowadzono do uprawy babkę zwyczajną  i babkę płesznik.
Babka zwyczajna jest byliną wysokości 15—40 cm, z niedużą rozetką liści odziomkowych dużych, szerokojajowatych, całobrze- gich, zaostrzonych na wierzchołku, z 3—9 nerwami. Rośnie wszę­dzie w Eurazji na przydrożach, polach i w ogrodach oraz na wy­sypiskach, na skrajach lasów i brzegach wód, rzadziej na łąkach. Wprowadzona do uprawy w Szwajcarii i w ZSRR (Ukraina). Kłą­cze krótkie, grube. Oś kwiatostanowa wzniesiona, drobno bruzd- kowana, naga lub z rzadka owłosiona, zakończona długim, cylin­drycznym, gęstym kłosem. Kwiaty drobne, niepozorne. Kielich złożony z 4 działek zrośniętych u podstawy. Korona nieopadająca, jasnobrunatna. Pręcików 4 z białymi nitkami i ciemnolila pyl- nikami, słupek 1. Kwitnie w czerwcu — wrześniu. Kwiaty zapy­lane są przez wiatr. Samozapy leniu zapobiega nie jednoczesne doj­rzewanie pylników i znamion. Przypadkowo mogą być zapylone przez owady. Podczas suchej pogody woreczki pyłkowe otwierają się, przed deszczem zamykają. Owocem jest jajowata torebka z 8—10 drobnymi, błyszczącymi, kanciastymi nasionami. Roślina wydaje przeciętnie od 8 do 60 tys. nasion. Nasiona szarobrązowe lub brunatne, różnego kształtu. Masa 1000 nasion 0,14—0,40 g.
Babka zwyczajna jest starą ludową rośliną leczniczą. W Chi­nach zbierano w celach leczniczych jej liście i nasiona przed po­nad 3000 lat. W chińskim lecznictwie ludowym stosowano nasiona babki zwyczajnej (cze-ciań-czy) jako środek wykrztuśny, moczo­pędny i leczący bezpłodność. Starożytna grecka i rzymska medy­cyna zalecały nasiona przy czerwonce. Lekarze perscy i arabscy zaczęli stosować babkę w X w. W rosyjskim lecznictwie ludowym leczono nasionami babki zawierającymi dużo śluzu stany zapalne żołądka i jelit oraz zaparcia. Liście zalecano przy ostrym zapaleniu oskrzeli, skaleczeniach, ropniach, urazach, oparzeniach, noc­nym moczeniu się, bólach zębów (płukanie odwarem lub przykła­danie nalewki do zęba). Sproszkowane nasiona stosują na wsi przy przewlekłych bie­gunkach, nieżytach jelit i czerwonce. Sok działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie przy użądleniu pszczół, os i trzmieli.
Wysuszone liście babki zwyczajnej (zawierają glikozydy, aukubinę i rinantynę, śluz, flawonoidy, karoten, witaminę C, gorycze i garbniki) w postaci naparu stosuje medycyna naukowa jako środek wykrztuśny. Mieszankę soków ze świeżych liści babki zwyczajnej i z ziela babki płesznika  przepisuje się przynieżytach żołądka z niedokwaśnością i przewlekłych biegunkach.
Preparat Plantaxglucin, otrzymywany z wodnego wyciągu z liści babki zwyczajnej, jest zalecany chorym na nieżyt żołądka z niedokwaśnością oraz na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy z normalną lub obniżoną kwaśnością (przeciwwskazany przy nad- kwaśności). Maść 10-procentowa z liści babki na oleju brzoskwiniowym i wazelinie jest oferowana jako środek gojący rany i an- tyseptyczny.
Klinicznie stwierdzono dodatnie działanie wyciągów z liści babki w przypadkach neurastenii, stwardnienia tętnic, przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego, chorób dróg oddechowych, kokluszu, gruźlicy płuc i przewlekłego zapalenia nerek. Plantago psyllium (babka płesznik) jest rośliną roczną, krótko owłosioną, wysokości 10—40 cm, z niedużym, wrzecionowatym korzeniem. Rośnie w krajach śródziemnomorskich, Etiopii i na Zakaukaziu (Azerbejdżan), zawleczona do RFN, Ameryki Południowej i Australii Południowej, uprawiana w krajach śródziemnomorskich, Indiach, Japonii i ZSRR (Ukraina). W Polsce nie rośnie i nie będzie uprawiana.
Gatunek ten ma rozgałęzioną łodygę, w górnej części gęsto gruczołowato owłosioną, liście małe, naprzeciwległe, równowąskie, całobrzegie, owłosione. Drobne kwiaty zebrane są w nieduże kło­sy. Korona rurkowata, owłosiona. Pręcików 4, słupek 1. Roślina obcopylna, zapylana przez wiatr. Kwitnie w lipcu. Nasiona doj­rzewają w sierpniu. Owocem jest elipsoidalna torebka z dwoma nasionami, otwierająca się wieczkiem. Nasiona łódkowate, gład­kie, błyszczące, ciemnobrązowe, po namoczeniu pokrywające się śluzem. Masa 1000 nasion 0,4—1,0 g. Sok stosowany jest w tych samych przypadkach co sok babki zwyczajnej. Nasiona, całe lub tłuczone, przepisuje się jako środek przeczyszczający. Wysuszony śluz nasion dał w badaniach klinicz­nych dobre wyniki jako środek przeczyszczający przy zaparciach, przewlekłych zapaleniach okrężnicy i zwiotczeniu jelit. Miksturę z nasion (1: 10) i odwar (4 : 200) stosuje się jako środek powle­kający i przeciwzapalny w chorobach jelit.W przemyśle babkę tę ceni się jako środek do apretury tkanin i glansowanego barwnego papieru; używana jest także w dru­karstwie, produkcji lodów i in. Stany Zjednoczone importują od czasu do czasu jej nasiona z Indii, Japonii i Francji.